// o drzewach, przy drzewach, pod drzewami

 

Ilość przedmiotów, która nas otacza, i z którymi wchodzimy codziennie w interakcje jest przytłaczająca. Szacuje się, że w ciągu dnia człowiek wchodzi w interakcje z około 100 różnymi obiektami. Jest ich tak wiele, że przestajemy zwracać już na nie uwagę, ponieważ stały się naturalnymi rozszerzeniami naszej rzeczywistości, a przede wszystkim naszego sposobu myślenia. Nie zastanawiamy się już skąd pochodzą, jak zostały zaprojektowane, czy z jakiego materiału wykonane. 

 

// o drzewach… 


W raporcie "The state of the world’s forests" opracowanym przez FOA (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) w 2020 roku podano, że w latach 1990-2020 powierzchnia lasów na świecie zmniejszyła się o 11,2%, co stanowi utratę ponad 4,7 miliona km² lasów. Znaczna konsumpcja i ciągłe dążenie do rozwoju znacznie przyśpieszają ten proces. 


// ...przy drzewach…

 

Zaprojektowana instalacja została wpisana między drzewa. Obiekt z różnych materiałów drewnopochodnych oraz drewna z certyfikatem z FSC, został zaprojektowany tak, by uświadomić, że drewno to nie tylko deska, ale również sklejka, płyta wiórowa i inne drewnopochodne materiały. To ważne, aby pokazać jak wielką różnorodnością się otaczamy i jakimi formami oraz strukturami możemy dysponować. 

 

// ...pod drzewami


Projektowany obiekt skupia się wokół funkcji edukacyjnej. Przy każdym siedzisku zaprojektowane zostało miejsce na kampanię informacyjną, w formie szklanej gablotki, w której mogą zostać umieszczone najważniejsze treści promujące zrównoważoną gospodarkę leśną. Instalacja nie skupia się jedynie na samym przekazie, ale tworzy również pozytywną przestrzeń spotkań i miejsce odpoczynku. Dzięki temu ma szansę zachęcić i zainteresować każdego, kto przechodzi w pobliżu.

wyróżnienie

instalacja edukacyjna _ konkurs w ramach kampanii WWF:
"bez lasów będziemy w lesie!"

lokalizacja _ warszawa, polska

organizator _ WWF polska

rodzaj konkursu _ realizacyjny
współpraca _ jakub wichtowski
projekt _ 2023

porozmawiajmy o lasach

©2024 by tomasz bekas

bekas.arch@gmail.com

t: +48 507 057 918

tomasz
bekas
arch

eng

contact

about

cooperations

projects

press