Racibórz jest miastem o bogatej, ale burzliwej historii. Stanowi oazę dziedzictwa, które doznało zniszczeń w czasie wojny, ale również tuż po niej, w wyniku wywozu materiałów budowlanych na odbudowę Warszawy. Współczesny wizerunek miasta stanowi o jego wielowarstwowej historii, lecz nawet mając jej świadomość trudno ją odczytać w sposób, który stałby się wizytówką miasta.
W otoczeniu rynku znajdują się trzy obiekty o charakterze landmarku - kolumna maryjna, kościół św. Jakuba oraz kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tym najtrwalszym świadkom historii brakuje jednak odpowiedniej ekspozycji i oprawy, by stworzyć w centrum Raciborza przestrzenie publiczne o jakości należnej tak cennym obiektom.
Projekt proponuje utworzenie jednolitego wzoru posadzki składającego się z nakładających się na siebie siatek. Każda z siatek jest prostopadła do jednego z dwóch kościołów - św. Jakuba i Wniebowzięcia NMP. Wzór jest układany z odzyskanej kostki z płyty rynku. Zaprojektowane rabaty bylinowe usytuowane zostały zgodnie ze wzorem pasów posadzki, zwężających się w kierunku kolumny maryjnej, uwidaczniając tym samym czytelność podziału nawierzchni w przestrzeni.
W ramach koncepcji miasta-muzeum, w którym zaprojektowane przestrzenie na rynku stanowić będą "sale muzealne" dla kościołów i kolumny maryjnej, zbadano zasięgi widokowe wszystkich tych trzech obiektów. Starano się wyznaczyć takie widoki, które możnaby kadrować zielenią, jednocześnie przesłaniając obiekty architektoniczne o innym, niespójnym rodowodzie i funkcji.
Projektowane nasadzenia i rabaty są przedłużeniem istniejących systemów zieleni miasta - od strony północnej zieleni na dawnych terenach murów miejskich, a od strony południowej skweru księdza prałata Stefana Pieczki. W północnej części rynku zaprojektowano płytką sadzawkę betonową, która jest uzupełnieniem systemu odwadniania placu oraz nawadniania zieleni miejskiej.
lokalizacja _ racibórz, polska
organizator _ SARP odział katowice
rodzaj konkursu _ realizacyjny
współpraca _ alicja maculewicz, aleksandra biernacka,
magdalena wilczyńska
projekt _ 2023