Projektowana ścieżka edukacyjna zakłada rozszerzenie oferty Roztoczańskiego Parku Narodowego o dodatkową wartość – spójny i przejrzysty ciąg opowiadający historię lasu. Punkt wyjścia dla zadania projektowego stanowił walor edukacyjny związany bezpośrednio z doświadczeniem krajobrazu.
Kierunek przemieszczania się dla odwiedzającego Park to nie tylko przemieszczanie się w dal, ale także wzwyż. Z tego powodu za wspólny mianownik narracji edukacyjnej przyjęto podróż – unoszenie się wraz z warstwami lasu. Poprowadzona ścieżka pozwala w bezpośredni sposób doświadczyć takiego przejścia, zaczynając od wycieczki poniżej powierzchni gruntu, a kończąc wysoko wśród koron drzew.
Takie podejście miało wprowadzić nową jakość do infrastruktury Roztoczańskiego Parku Narodowego, podnosząc jego znaczenie na mapie turystycznej Polski.
// elementy
Jako pierwszy obiekt na ścieżce edukacyjnej zaprojektowano przekop przez wydmę w formie zadaszonego tunelu. Zawarte w jego strukturze liczne otwarcia widokowe umożliwiają oglądanie kadrowanych fragmentów otoczenia. Natomiast otwory poniżej poziomu gruntu ukazują strukturę gleby- kryjące się w niej korzenie i inne organiczne elementy leśnego poszycia.
Przejście stanowi zatem ważne doświadczenie przenikania przez przekrój terenu, ukazując realne otoczenie, nie ograniczając się do klasycznie prezentowanych eksponatów. Pozostałe otwarcia w ścianach zaprojektowane zostały na takiej wysokości, aby mając oczy nisko przy ziemi, dało się postrzegać środowisko zewnętrzne z perspektywy „żabiej”.
Na ścieżce edukacyjnej oprócz licznych, zintegrowanych tablic edukacyjno-informacyjnych, zaproponowano także miejsce na platformę edukacyjną, utworzoną na przekształconym module klasy lekcyjnej oraz zadaszoną, aby zwiększyć komfort użytkowania przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Pozwala na gromadzenie się, prowadzenie spotkań i warsztatów.
lokalizacja _ zwierzyniec, polska
organizator _ SARP odział lublin
rodzaj konkursu _ realizacyjny
współpraca _ michał szymański, jakub wichtowski
projekt _ 2023