// idea


Początkiem tworzenia koncepcji wieży widokowej była myśl o balansowaniu na pograniczu nieoczywistej harmonii. Wszelkie podziały, proporcje oraz wrażeniowość zostały oparte o doświadczenia jakie można wyciągnąć z podróży leśnymi ścieżkami. Nasza percepcja świata zależna jest od wielu czynników. O ile przyjemniejsze byłoby pokonanie 45 m, przemieszczając się pomiędzy wysokimi drzewami, zwracając uwagę na poszczególne pietra leśnej roślinności, a także otwierające się i przysłaniające widoki, niż bezpośrednie wejście na taką wysokość. 


Chcąc wyjść naprzeciw takiej dysproporcji, w centrum myślenia postawiliśmy człowieka - odbiorcę projektowanej przestrzeni. 

 

// kontekst


Regularny układ konstrukcyjny pozwolił na stworzenie modularnego systemu podpór. Podział bryły na segmenty odzwierciedlił podział na poszczególne piętra lasu, pozwalając tym samym na czytelne rozdzielenie elewacji i wprowadzenie pośrednich tarasów, gdzie zaplanowane zostały miejsca odpoczynku oraz elementy edukacyjne. Każde piętro traktuje o innej warstwie lasu, dając poczucie wspinania sią wraz z wysokością po strukturze ekosystemu. 


Każdy segment schodów posiada indywidualną zasadę według której prowadzona jest droga tak, by osoba wchodząca mogła odczuć występujące pomiędzy poszczególnymi odcinkami zróżnicowanie. Tak oto każde z powstałych pięter, spoczników czy przejść występuje tylko raz, zupełnie jak w naturze. 


Dało to możliwość utrzymania wcześniejszego założenia, by w oparciu o proste zasady stworzyć wyjątkowy i niebanalny efekt tak, by wejście na taras widokowy było doświadczeniem samym w sobie. 


Konstrukcja i forma wieży pozostała ściśle w takiej formie, do której ludzkie oko w kontekście lasu przywykło. Używając tradycyjnej deski elewacyjnej, łaty, sztachety powstała nienarzucająca się struktura. Pionowe podziały wysmuklają obiekt, a umieszczana raz w płaszczyźnie elewacji deska, a raz ustawiona na sztorc, buduje ciekawą przestrzenność obiektu. Prowadzona ścieżka została tak ułożona, by w jednym miejscu przysłaniać widok, a w innym z kolei dać bardzo daleką perspektywę na przebytą już drogę. Dzięki temu zabiegowi droga ku platformie widokowej została wzbogacona o liczne otwarcia widokowe, plany, a także kadry. 

 

// edukacja


Spotykane na trasie tablice przedstawiają przemieszczanie się wzwyż pięter lasu, traktując kolejno o poszczególnych fragmentach zgodnie z podziałem pięter. Tak np. pierwszy segment odpowiada za ściółkę leśną i dalej odpowiednio: podszyt, runo leśne, korony drzew i zwieńczenie widokowe.


Dwa piętra przewidują dodatkowe perforacje w podłodze wypełnione elastyczną siatką umożlwiającą położenie się na niej. Stanowi to rozszerzenie aspektów edukacyjnych o walory empirycznego doświadczenia zarówno dla dzieci jak i starszych. Poza widokowym doświadczeniem wysokości, możemy się z nią również skonfrontować w bardziej bezpośredniej formie.

wyróżnienie

architektura _ konkurs na projekt wieży widokowej

na terenie roztoczańskiego parku narodowego

architekturaibiznes.pl

archikonkurs.pl

lokalizacja _ zwierzyniec, polska

organizator _ SARP odział lublin

rodzaj konkursu _ realizacyjny
współpraca _ michał szymański, jakub wichtowski
projekt _ 2023

roztoczański park narodowy // wieża widokowa

©2024 by tomasz bekas

bekas.arch@gmail.com

t: +48 507 057 918

tomasz
bekas
arch

eng

contact

about

cooperations

projects

press